5 000 największych polskich serwisów objętych kampanią informacyjną

5000 największych polskich serwisów objętych kampanią informacyjną

Bezpieczna jazda po zmianie opon na letnie

Opony prawidłowo dobrane do pory roku, danego pojazdu i kierowcy to inwestycja w bezpieczeństwo wszystkich podróżnych – tylko wówczas właściwości jezdne podawane przez producentów są możliwe do spełnienia. W celu ułatwienia wyboru podczas wymiany opon na letnie oraz edukacji kierowców i mechaników, Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego wyposażył 5 000 największych serwisów motoryzacyjnych w materiały informacyjne.

Robi się ciepło, temperatura nawet rano przekracza 7-10 st. C. To już czas na założenie opon letnich, które od wiosny do wczesnej jesieni zapewnią nam większy margines bezpieczeństwa w niebezpiecznych sytuacjach na drodze. Przy tak dużym ruchu i zróżnicowanych umiejętnościach kierowców, nawet ci najlepsi nie są w stanie wszystkiego przewidzieć. Wtedy przydają się dobre opony na których zdążymy zahamować przed przeszkodą.

Na każdej oponie producenci umieszczają ciąg cyfr i znaków, które opisane są poszczególne właściwości danej opony, np. 205/55 R16 91T.

Znaczenie używanych oznaczeń:

  • 205 – szerokość opony w mm
  • 55 – profil (% wysokości boku do szerokości)
  • 16 – średnica osadzenia na feldze
  • 91T – indeks nośności oraz indeks prędkości

Wśród elementów, które znajdują się na oponie są także:

  • numer DOT – dane o producencie: fabryka, data produkcji
  • symbol E.C.E – homologacja europejska, czyli informacja o dopuszczeniu do użytkowania na terenie Unii Europejskiej
  • symbol alpejski – w przypadku homologacji zimowej opon

„Przy rozpoczynającym się sezonie zmiany opon pamiętajmy, że podstawowa wiedza o nich i ich właściwościach to podstawa świadomego wyboru. Zawsze warto skonsultować się z doradcą w serwisie, ale ważna jest też indywidualna świadomość każdego kierowcy. Nie ulepszymy systemów bezpieczeństwa w samochodzie, ale montaż dobrych opon to najprostszy sposób na zwiększenie swojego bezpieczeństwa. To one przenoszą moc i siłę auta oraz sprawność hamulców na drogę. Ich odpowiedni dobór to minimalizacja zagrożenia dla wszystkich kierowców mówi Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).

Jak podaje policja, aż 21% wśród wszystkich wypadków, których przyczyną jest niesprawność techniczna aut, spowodowanych jest awariami układu kierowniczego oraz złym stanem opon. Ponieważ są jedynym elementem łączącym auto z drogą, bezpieczne i sprawne opony to warunek bezpieczeństwa.

Letnie ogumienie, zwłaszcza na suchej nawierzchni, charakteryzuje się krótszą drogą hamowania – nawet o długość 4-8 metrów – a dodatkowo ma mniejsze opory toczenia, dzięki czemu jazda jest bardziej ekonomiczna. Należy pamiętać, że dbałość o opony to także kontrola ciśnienia – ich niedopompowanie wpływa na wydłużenie drogi hamowania i bardzo przyspiesza niszczenie opon. Nawet najlepsza opona, kiedy jest niedopompowana, nie spełni naszych oczekiwań” dodaje Piotr Sarnecki.

Serwisy, które chciałyby otrzymać materiały informacyjne od PZPO – standy w rozmiarze A4 oraz ulotki –

uprzejmie prosimy o kontakt na adres e-mail: [email protected]

Źródło: Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego