85% kierowców zmieniających opony na zimowe robi to w październiku i listopadzie

85% kierowców zmieniających opony na zimowe robi to w październiku i listopadzie

Polacy świadomi wpływu opon na bezpieczeństwo jazdy

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Moto Data 85% kierowców, którzy wymieniają opony na zimowe, deklaruje wymianę jeszcze przed rozpoczęciem sezonu – w październiku lub listopadzie[1]. Choć w Polsce nie ma wprost wymogu jazdy na oponach zimowych, to 78%1 polskich kierowców opowiada się za wprowadzeniem wymogu wymiany opon letnich na zimowe.


[+dr.title+]

Jedynie 76 proc. kierowców deklaruje, że w sezonie 2016/2017 zmieniła opony na zimowe1. Mimo mroźnej i śnieżnej zimy to dużo mniejszy odsetek w porównaniu z wcześniejszymi badaniami, ale bliższy rzeczywistości na drogach. Z obserwacji warsztatowych wynika, że w zimie jedynie 65 proc. samochodów ma ogumienie z homologacją zimową. O tym, jak ważne jest dostosowanie ogumienia do warunków pogodowych wie każdy, kto dał się zaskoczyć zimie i miał wątpliwą przyjemność jazdy na letnich oponach podczas śnieżycy. W badaniach Moto Data dotyczących terminu dostosowanie ogumienia do pory roku, odpowiedzi prezentowały się następująco:

  • Październik – 31%
  • Listopad – 54%
  • Grudzień – 9%
  • Styczeń – 1%
  • Inna odpowiedź – 5%

„Polska jest jednym z nielicznych krajów Unii Europejskiej, w którym prawo nie określa wymogu sezonowej wymiany opon. Mimo że większość kierowców deklaruje wymianę opon, rozbieżność między badanymi jest spora. Wskazuje to, że powinny istnieć jasne przepisy informujące od którego dnia w takie opony należy wyposażyć nasz samochód, tak jak to funkcjonuje chociażby u wszystkich naszych sąsiadów poza Ukrainą. Należy również pamiętać, że odpowiednie wyposażenie to nie wszystko – podczas jazdy zawsze powinniśmy zachować dodatkowo zdrowy rozsądek oraz ostrożność” – mówi Tadeusz Kuncy z Moto Data.[1] Moto Data 2017 – Panel użytkowników samochodów, Marzec 2017

Źródło: Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego