Apel PZPO i PZPM o szczepieniach

Tylko masowe szczepienia pomogą wrócić na tory rozwoju gospodarczego.

Jak najszybciej trzeba je umożliwić w zakładach pracy. 

Od ponad roku Polska, Europa i cały świat walczą z pandemią koronawirusa. Przestrzeganie zasad, dezynfekcja, dystans i maseczki nie dają jednak wystarczających efektów – w ostatnich dniach w Polsce notujemy bardzo dużą ilość zachorowań. Na szczęście medycyna kosztem wysiłku wielu tysięcy naukowców opracowała skuteczne szczepionki chroniące przeciw ciężkim objawom i śmierci na COVID-19.

Jako branża motoryzacyjna mamy w Polsce kilkanaście fabryk motoryzacyjnych i oponiarskich. Przy produkcji pojazdów, części i opon zatrudnionych jest blisko 200 tys. pracowników. Od ponad roku, czyli od momentu ogłoszenia pandemii, jeszcze bardziej dbamy o ich zdrowie oraz bezpieczeństwo i dlatego wprowadziliśmy bardzo restrykcyjne zasady bezpieczeństwa.  Wciąż jednak można zrobić więcej. Dlatego bardzo duże nadzieje wiążemy z akcją masowych szczepień i z planami organizacji przez pracodawców punktów szczepień w zakładach pracy.

Jesteśmy przekonani, że to jeden ze sposobów, aby udało się osiągnąć poziom 80-90% zaszczepionych w Polsce. Według naukowców zajmujących się chorobami zakaźnymi, jest to gwarancją zdławienia pandemii, otwarcia granic, a także powrotu na ścieżkę inwestycji, stabilizacji zatrudnienia oraz przywrócenia rozwoju gospodarczego.

Już od dawna tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym – lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom i naukowcom. Doceniając ich wysiłki szczególnie teraz powinniśmy zdecydować się na przyjęcie odpowiedzialnej postawy za zdrowie własne, naszych najbliższych oraz wszystkich członków naszych społeczności i przyjąć szczepionkę. To warunek nie tylko do pokonania pandemii i utrzymania stabilizacji gospodarczej i ekonomicznej, ale także kwestia odpowiedzialności w przezwyciężeniu ekonomicznych skutków pandemii i solidarności wobec naszych współpracowników, rodzin, sąsiadów i współobywateli.

Mamy nadzieję, że pomogą w tym szczepienia, które zgodnie z zapowiedziami rządu w ciągu kilku tygodni będą zorganizowane także w zakładach pracy. W tym miejscu jeszcze raz apelujemy o jak najszybsze stworzenie możliwości szczepienia pracowników na terenie zakładów pracy przez przeszkolony personel i tym samym znaczne przyśpieszenie procesu szczepienia Polaków. Wierzymy, że wspólnie zwyciężymy i szybko wrócimy do czasów sprzed pandemii.

 

Źródło: Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego