Europejski rynek opon wykazuje stabilizację po trudnym początku w 2013 roku

Europejski rynek opon wykazuje stabilizację po trudnym początku w 2013 roku

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Opon i Gumy opublikowało wyniki sprzedaży firm członkowskich za 2013 rok. Po trudnym roku 2012, kiedy odnotowano dwucyfrowy spadek sprzedaży we wszystkich segmentach, w roku 2013 pojawiły się oznaki ożywienia, które wykazały późniejszą  kulminację.

W Polsce segment opon osobowych/dostawczych wykazał spadek na poziomie 5,65% w porównaniu z rokiem 2012. Wyniki kształtują się odpowiednio: dla opon letnich i sportowych spadek o 11,6%, natomiast dla opon zimowych spadek o 0,15%.  Dane europejskie są nieco inne – w segmencie opon dostawczych/sportowych spadek na poziomie 0,7%, przy czym opony letnie i sportowe zanotowały wzrost o 1,2%, opony zimowe spadek o 4,1%. Ponadto w Polsce wystąpił znaczny wzrost sprzedaży opon 4×4, aż o 15,1%, w Europie sprzedaż zanotowała dwukrotnie mniejszą dynamikę wzrostu, pozostając na poziomie 7,7%.

Jednakże pomimo stabilizacji rynku nie wszystkie segmenty wykazały ten sam poziom ożywienia. Analiza danych z poszczególnych krajów wykazała, ze największy spadek miał miejsce w Niemczech – największym rynku europejskim – oraz w Polsce. Trzeba jednak zauważyć, że ożywienie było widoczne w krajach takich, jak Francja, Włochy, Wielka Brytania oraz Hiszpania.

W europejskim segmencie samochodów ciężarowych i autobusów nastąpił 7,5% procentowy wzrost sprzedaży w porównaniu z rokiem poprzednim, w Polsce wzrost był większy, 9%.

– 2012 był szczególnie trudnym rokiem dla tego segmentu, który stracił 19% w porównaniu do 2011 roku. Poziom wyjścia był więc bardzo niski a nadzieja na wzrost bardzo duża – zauważa Fazilet Cinaralp, Sekretarz Generalna ETRMA.

Dane rynkowe z obydwu segmentów rynku potwierdzają dominację importu z  Chin, którego poziom oscyluje na wysokim poziomie 40% całkowitego importu opon konsumenckich i wykazuje spore, stałe wzrosty  w segmencie ciężarówek. Import rośnie we wszystkich kategoriach, szczególnie w segmencie samochodów ciężarowych, gdzie stanowi już około 20% rynku europejskiego. Segmenty opon rolniczych oraz motocyklowych są dosyć stabilne, ze wzrostami na poziomie 1-2% w porównaniu z rokiem 2012. Ta stabilizacja tylko potwierdza bardzo słabą sprzedaż w 2012 roku i oczekiwanie na ożywienie.

– 2013 wyraźnie nie był rokiem przełomu na rynku opon, ale dane pokazują konsolidację rynku i powrót do wzrostu po negatywnym roku 2012. Mamy nadzieję, że ten trend zostanie potwierdzony w nadchodzącym roku 2014, w którym oczekujemy 2-3% wzrostów – podsumowuje  Fazilet Cinaralp, Sekretarz Generalna ETRMA.

Biorąc pod uwagę fakt globalnego ożywienia gospodarczego (coraz bardziej widocznego również w Europie) można założyć, że powyższy wniosek będzie miał zastosowanie również na rynkach Europy Środkowowschodniej.  

Źródło: Europool Market Share Report, 2013

Źródło: PZPO