Sprzedaż opon w trzecim kwartale 2019 roku

Sprzedaż opon w trzecim kwartale 2019 roku

 
Wzrost sprzedaży opon do motocykli i aut typu SUV
 
Według danych Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) w trzecim kwartale 2019 roku producenci i importerzy opon w Polsce odnotowali wzrost sprzedaży w segmencie opon do aut typu SUV oraz do motocykli – o odpowiednio 14 i 19%. Zmalała dynamika sprzedaży opon do samochodów dostawczych (-22%) oraz ciężarowych (-1%). Sprzedano także mniej opon rolniczych (-26%) oraz przemysłowych (-8%).

[+dr.title+]

Po latach wzrostu aktualnie obserwujemy konsolidację polskiego rynku i przejście od modelu ilościowego do większego zainteresowania produktami z wyższego segmentu (18″), których sprzedaż wciąż rośnie dwucyfrowo (nawet o ponad 20% w porównaniu z tym samym okresem 2018 r.), co odzwierciedla coraz lepszą sytuację gospodarczą kraju. Spadki zanotowane na koniec kwartału trzeciego można natomiast wyjaśnić kilkoma czynnikami – z jednej strony opóźnieniem sezonu zimowego i przewidywanymi prognozami w poprzednim okresie, a z drugiej zachowaniem konsumenckim wynikającymi między innymi ze zmian jakie zachodzą w rodzajach mobilności – mówi Giansimone Bertoli, prezes zarządu Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego.

– Z tych słabszych wyników wyłamują się dwa segmenty opon – do samochodów klasy SUV, ze wzrostem sprzedaży o 14% i do motocykli – o 19%. To pokazuje rosnącą – i niesłabnąca od kilku lat – popularność tych kategorii pojazdów – dodaje Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego.

Zanotowano spadek sprzedaży opon we wszystkich klasach opon do samochodów osobowych. Dynamika sprzedaży opon klasy premium zmalała o 8%, a średniej i budżetowej o 9%.

Dane europejskie za trzeci kwartał 2019 roku – choć zanotowano spadki w sprzedaży we wszystkich segmentach opon – potwierdzają stabilność rynku. Sprzedano o 2% mniej opon do samochodów osobowych (w tym SUV i dostawczych) oraz 8 % mniej opon rolniczych. O 2% zmalała także dynamika sprzedaży opon ciężarowych i motocyklowych w minionym kwartale tego roku, jednak ogólne wyniki sprzedaży tego typu opon w pierwszych trzech kwartałach tego roku są wyższe – o 3% w przypadku opon ciężarowych i o 2% jeśli chodzi o opony do motocykli – w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.


[+dr.title+]

Źródło: Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego