Zmieniasz opony? Czy wiesz, jak wybrać profesjonalny serwis?

Pamiętaj o zasadzie 3P: porządne opony, profesjonalny serwis, prawidłowe ciśnienie

Wiosna wkroczyła do Polski, a wraz z nią pojawia się pytanie – jak wybrać profesjonalny serwis, który prawidłowo zmieni nasze opony i ich nie uszkodzi? Należy pamiętać, że jakość i profesjonalizm warsztatu mają ogromne znaczenie. Niedoświadczony personel oraz brak umiejętności i serwisowania maszyn montażowych prowadzi do uszkodzeń opon i felg – a w skrajnych przypadkach nawet do takiego uszkodzenia, które na drodze zagraża naszemu życiu. Kiedy rozpędzimy się do 140 km/h i mamy oponę z naderwaną w serwisie stopką, taka opona spadnie z felgi albo wystrzeli w czasie jazdy. Dlatego warto wybrać certyfikowany serwis, który z oponami obchodzi się sprawnie, ale z wyczuciem i w którym wymiana opon przy 1 pracowniku na auto trwa min. 40 min. Jeśli trwa krócej – to znaczy, że mechanik pominął konieczne punkty w procesie wymiany opon.

Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego, w odpowiedzi na te wyzwania, wprowadził system oceny i wyróżnienia profesjonalnych serwisów. Proces ten opiera się na niezależnym audycie oceniającym zarówno wyposażenie warsztatu, jak i kwalifikacje personelu technicznego. Mapę serwisów, które przeszły pozytywny audyt i otrzymały Certyfikat Oponiarski można znaleźć na stronie internetowej certyfikatoponiarski.pl.

Certyfikat PZPO jest symbolem wsparcia dla serwisów, które nie tylko dbają o zadowolenie klientów, ale także przestrzegają najwyższych standardów pracy. Proces uzyskania certyfikatu obejmuje dokładny audyt wyposażenia serwisu, sprawdzenie kwalifikacji personelu technicznego oraz ocenę obsługi klientów – co jest dokumentowane także za pomocą zdjęć. Dzięki temu kierowcy mogą być pewni, że prace związane z wymianą opon zostaną wykonane zgodnie z najwyższymi standardami i bez ryzyka uszkodzenia ogumienia – mówi Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego (PZPO).

Profesjonalny serwis powinien umieć doradzić klientowi, jakie wybrać opony – najlepiej sprawdzonych producentów, nawet budżetowe. Lepiej unikać opon niskich osiągów – nieznanych producentów. Tylko uznani producenci opon gwarantują wysokiej jakości parametry – nienaganną trakcję, krótką drogę hamowania, cichą pracę i przede wszystkim gwarancję od daty zakupu. I nigdy nie warto decydować się na opony używane, ponieważ nie można mieć pewności co do ich stanu technicznego. Kupowanie używanych opon to bardzo duże ryzyko dla ich użytkownika: opony używane mają ukryte uszkodzenia warstw wewnętrznych – a przez to osłabioną konstrukcję i co za tym idzie wytrzymałość. Wystarczy, że poprzedni właściciel przejechał kilkaset kilometrów z obniżonym ciśnieniem powietrza w kołach, żeby nadwerężyć ich wytrzymałość. Mogą być zużyte, niewłaściwie przechowywane lub pochodzić z pojazdów, które brały udział w kolizji czy wypadku lub też z pojazdów, które długo stały w miejscu – co spowodowało trwałe odkształcenia opony. Na oko tego nie da się ocenić.

Zasada 3P:

Dla bezpiecznej i komfortowej jazdy warto stosować się do zasady 3P:

Porządne opony

Wybierz nowe opony o odpowiednich parametrach do Twojego samochodu i stylu jazdy. Zwróć uwagę na rozmiar, indeks prędkości i nośności, bieżnik oraz podstawowe parametry na etykiecie unijnej – szczególnie hamowanie na mokrej drodze. Kupuj opony renomowanych producentów, bo zapewniają najlepsze parametry bezpieczeństwa i głośności oraz niższe zużycia paliwa. Zaopatruj się w oficjalnych, sprawdzonych sklepach i serwisach – żeby uniknąć problemów z jakością.

Profesjonalny serwis

Zaufaj certyfikowanemu serwisowi opon z doświadczonym personelem. Wymiana opon wymaga wiedzy, doświadczenia i profesjonalnych narzędzi. Nigdy nie powinna trwać krócej niż 40 minut przy jednym mechaniku na stanowisko. Brak tych elementów może oznaczać błąd, do tego kosztowny. Uszkodzenie felgi czy rant opony będzie widoczne od razu, ale niewłaściwa obsługa może również doprowadzić do niewidocznych uszkodzeń, które ujawnią się dopiero w trakcie jazdy. Pamiętajmy, że przy prędkości autostradowej opona obraca się około 1000 razy na minutę. Od rzetelnego wykonania tej usługi zależy twoje bezpieczeństwo. Jeśli szukasz serwisu jak masła, w najtańszym dyskoncie dyskoncie – to nie tędy droga. Dyskont ma niskie ceny ze względu na efekt skali, niższe marże dostawcy, skrócenia łańcucha pośredników. Najtańszy warsztat w okolicy jest najtańszy, bo oszczędza na serwisowaniu maszyn kilka razy w roku (i dlatego uszkadzają one opony), na szkoleniach dla mechaników (i dlatego uszkadzają opony), na magazynie opon przechowując je w nieprawidłowych warunkach i bez rotowania (i dlatego uszkadzają opony). To są oszczędności, które powodują niszczenie Twoich opon i narażanie na niebezpieczeństwo w czasie jazdy. Serwis to nie dyskont – nie kieruj się ceną tylko fachowością!

Prawidłowe ciśnienie

Trzecim filarem zasady 3P jest właściwe ciśnienie w oponach. Ciśnienie należy kontrolować przynajmniej raz w miesiącu, a także przed każdą dłuższą trasą. Nawet najlepsze opony, zamontowane w super-profesjonalnym serwisie, zostaną zniszczone, jeśli będziemy jeździć z obniżonym ciśnieniem powietrza. Pamiętaj! Prawidłowe ciśnienie w oponach to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale także oszczędności na paliwie i dłuższej żywotności opon.

Certyfikat Oponiarski – gwarancja jakości

W trosce o bezpieczeństwo kierowców i podnoszenie jakości usług, Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) wprowadził Certyfikat Oponiarski. Jest to system oceny i wyróżnienia profesjonalnych serwisów niezależnych, sieciowych, a nawet ASO. Serwis otrzymuje certyfikat po przejściu rzetelnego audytu wyposażenia i kwalifikacji pracowników. Audytorzy PZPO sprawdzają m.in.:

  • Stan parku maszynowego (montażownice, wyważarki itp.)
  • Kompetencje i doświadczenie pracowników serwisu
  • Przestrzeganie procedur obsługi opon
  • Jakość świadczonych usług

Wybierając serwis z Certyfikatem Oponiarskim, masz pewność, że usługa wymiany opon zostanie wykonana profesjonalnie i zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa.

Kampania informacyjna: www.oponymajamoc.pl